Q15
Strategie prostřednictvím které chceme vzbudit zájem široké a evropské mezinárodní veřejnosti.
Když se v Česku řekne „Brno“, každému je jasné, že jde o pojem. Všimněte si, že píšeme „pojem“, ne město. Jde totiž o svéráznou a specifickou směs, která dalece překračuje definici města. Jeho autenticita si nezadá s žádnou jinou českou lokalitou a my bychom právě tento spirit rádi přenesli i do evropského měřítka.
HODNĚ POVEDENÝ MASHUP
S nadsázkou lze říci, že v Brně najdeme něco z mnoha skvělých evropských měst. Není divu, vždyť je přímo ve středu Evropy a nitě příběhů a cest se zde často protkávají. Cestovatelé z různých zemí se proto v Brně mohou cítit jako v důvěrně známém prostředí. Venkovní uvolněný život bez turistického pozlátka si nezadá s nejvíce vyzdvihovanými čtvrtěmi Berlína, historické bulváry připomínají sousední Vídeň, skvělé kulturní instituce v kombinaci se silnou vinařskou a gastro tradicí vás pocitem zavedou do Paříže, experimentální umělecká scéna drží tempo s tou z Londýna a takto bychom mohli pokračovat dál. Důležité je, že tento mix odkazů a ojedinělý svéráz Brna dává dohromady destinaci, která má potenciál stát se novou evropskou, zatím neobjevenou, kulturní mekkou.
VELVYSLANCI BRNA
Moc dobře víme, že cílová skupina „všichni“ je přežitá a neefektivní. Jistěže chceme Brno pro každého, nicméně jsme si vědomi toho, že tato cesta má své limity.
Vycházíme z analytických částí již existujících strategických dokumentů, které byly v minulých letech pro Brno kvalitně vypracovány (Program rozvoje cestovního ruchu 2021–2025 a Program rozvoje cestovního ruchu 2016–2020 ). Město již od roku 2016 razí hlavní komunikační linku „Brno – True story“ a i my chceme být pravdě věrni. Jako hlavní cílové skupiny kampaní, které pro cestovní ruch Brno úspěšně oslovuje, byly zvoleny následující: mladí dospělí, studenti, a skupina tzv. „prázdné hnízdo“ = zralí dospělí, kteří dávají přednost zážitkům před domácí jednotvárností.
Pro potřeby Brna jako Evropského hlavního města kultury jsme si naši hlavní cílovou skupinu v odpovědi na data, která máme ze strategických dokumentů města, pojmenovali jako lidi, kteří jsou otevřeni zážitkům. Rádi bychom si tuto cílovou skupinu v následujících letech zmapovali po celé Evropě. Zaměřujeme se na osobní zážitek a chceme přesně naplnit potřeby skupiny otevřené zážitkům. A to nejen prostřednictvím programu, ale i např. formou ubytování (glamping, kemping) a dalších služeb. Naším cílem je, aby si odvezli Brno jako osudové místo ve svém srdci a stali se ambasadory Brna v zahraničí. Aby byli plni inspirace, kterou budou dál rozvíjet ve své zemi, aby šířili dál jméno Brna jako pojmu i po celé Evropě. Brno se tak propíše do budoucnosti každé evropské (i světové) země a stane se součástí jejího osudu.
HLAVNÍ HVĚZDY
O osudových historických i současných napojeních na naše město toho v rámci této přihlášky naleznete mnoho. My se téhle prověřené cesty chceme nadále držet a vytvářet nová osudová propojení a napojení pro všechny, co sem zavítají. Do programu tak zapojíme velká evropská a světová jména i formáty, které osloví zahraniční média.
SHROMÁŽDĚNÍ
Zahajovací akce 2028 „Shromáždění“ proběhne v kulisách holandsko-italského kolektivu Forma Fantasma. Do pozice scénografů bychom jako sociální experiment přizvali toto výzkumné designérské studio, které zkoumá ekologické, historické, politické a sociální síly, jež dnes formují nejen obor designu. Principy práce tohoto studia zahrnují vždy spolupráci se zástupci místní scény, což je pro nás vítaným prvkem.
Scénografy doplní režisér eventu, rádi bychom spolupracovali s širším zahraničním kurátorským kolektivem, který se bude věnovat sociálním přesahům kulturních a kreativních projektů. Příkladem členky takového týmu je např. americká režisérka Miranda July nebo brněnská (světová) umělkyně Kateřina Šedá. V roli kurátorů budou pak spolupracovat s dalšími umělci, které pojí přístup, v jehož centru je samotný člověk.
DUŠEVNÍ LÁZNĚ
Kandidaturu jako orientaci na člověka, změnu mindsetu a taky jako místo, kde se každý může najít. S tím souvisí i duševní pohoda, hravost a humor, které má Brno vepsané ve svém DNA. V zahajovacím týdnu vznikne v prostoru výstaviště i mimo např. HumLab (Laboratoř Humoru), na kterou bychom rádi pozvali odborníka na slovo vzatého, světově proslulého britského komika Rickyho Gervaise, budou probíhat i různé workshopy v oblasti saunování (spolupráce s Finskem), zahrádkaření, jógy, pottery therapy (práce s hlínou) nebo indie počítačových her. Touto originální kombinací, která odpovídá zahraničním trendům zpomalování a duševní pohody, chceme oslovit především generaci 25–50letých z celé Evropy.
VENKU
Na veřejný prostor ve městě se v programové linii Brno s Tebou zaměří britský glosátor a ilustrátor každodenních momentů David Schriegly, jehož poeticky pojaté vizuální glosy doplní kolorit města o mezinárodní linku umění ve veřejném prostoru. Zadáním pro umělce – glosátora bude vytvoření velkoformátových sdělení ve všech městských částech, které budou zrcadlit současné město, náladu a situace. V této lince vycházíme z působení brněnského TIMA, který město glosuje svými texty. U instagramově populárního Shrigleyho lze očekávat, že zahraniční návštěvníci budou cestovat za jménem a počinem, který bude rezonovat také mediálně.
JANÁČKOVO MUZEUM
Brno v rámci oslav 100. výročí úmrtí Leoše Janáčka otevře jeho první muzeum na světě a tento počin bude doprovázet celá řada aktivit, do kterých budou zapojení zahraniční tvůrci a ponese s sebou také zahraniční kampaň. Detaily více rozpracujeme ve 2. kole, ale předpokládáme, že ve spolupráci s Filharmonií Brno, Brno Contemporary Orchestra, festivalem Janáček Brno a dalšími vytvoříme silný mezinárodní program atraktivní i pro zahraniční publikum (viz projekt č. 36 v otázce Q11).
IKONA
Speciální edice festivalu Pop-Messe by pod hlavičkou Brno 2028 ráda představila velkého zahraničního interpreta, který osloví publikum mezigeneračně. Takovým příkladem je např. Kate Bush. Hledáme totiž unikátní kombinaci notoricky známého jména, které v souladu s filozofií nerůstu nekoncertuje často. Kate Bush je pro nás příkladem ikony, která v současné době oslovuje nejmladší, střední i starší generaci. Zároveň je zpěvačka ikonou i na poli ekologického aktivismu. Fenomén Kate Bush chceme akcentovat i pořádáním akce The Most Wuthering Heights Day Ever, která spočívá v hromadném tanci z jejího nejznámějšího videoklipu. Tato celosvětově proslulá akce by tak konečně mohla mít své zastoupení i ve střední Evropě.
BRNO ART OPEN 2028 / BAHNOBRANÍ
Tématem bienále umění ve veřejném prostoru Brno Art Open 2028 bude bahno, hlína a voda, která dává všemu život. I městu Brnu, které vyrašilo jako semínko na brodu přes řeku Svratku, z hlíny byla vymodelována první ženská postava (Venuše), byla založena Kohnova cihelna. Na bažině se původně nacházelo brněnské výstaviště. K účasti na Brno Art Open v této sekci pod hlavičkou Brno 2028 budou přizváni renomovaní zahraniční umělci či zde budou představeny jejich práce: Yusuke Asai (JP), Richard Long (UK), Hamish Fulton (UK), Giuseppe Penone (IT) a další.
VIZUÁLNÍ SÍLA
Zahraniční pozornost k Brnu již po léta poutají s městem spojené mezinárodní akce a jednou z nich je Mezinárodní Bienále grafického designu, v roce 2028 proběhne již jeho 31. ročník a tento rok také oslavíme 55 let od jeho založení. Tento ročník je ve vizích této přihlášky zásadně transformovaný a jeho nový formát je nyní předmětem diskusí. Již nyní víme, že proměna, která bienále nyní provází jej změní v atraktivní formát pro návštěvníky z celé Evropy po vzoru jiných evropských oborových vizuálních festivalů. Brněnské bienále grafického designu je světový unikát a s novou tváří a koncepcí s jistotou osloví široké zahraniční publikum.
Q16
Propojení s dalšími Evropskými hlavními městy kultury a kandidátskými městy.
Brno a Jihomoravský kraj byly odnepaměti křižovatkou na cestách lidí, ať už se jednalo o cesty za lepší budoucností, záchranou života nebo rozvojem obchodu. Brno vždy hrálo důležitou roli v historii Evropy. V současnosti tvoří významný bod evropských znalostních i železničních sítí. Do budoucna chce posílit svoji pozici i v síti EHMK.
TKÁME SÍTĚ UŽ NYNÍ
Díky členství Brna a Jihomoravského kraje v mezinárodních sítích je Brno poměrně dobře obeznámené s výzvami zahraniční spolupráce. Svoji kulturní nabídku propojuje např. s litevským Kaunasem 2022, který se v říjnu 2022 bude účastnit taneční soutěže Brno Open. Za necelý rok v rámci příprav EHMK zástupci Brna navázali stovky nových kontaktů, nejintenzivněji s EHMK, jejichž zástupci promluvili na Brněnském kulturním fóru v listopadu 2021 a v červnu 2022: Nitra, Kaunas, Plovdiv, Trenčín, Košice a Tartu.
Se zástupci kandidátských měst z Francie proběhla marketingová spolupráce v rámci Dne Evropy, konkrétně s Clermont-Ferrand, St. Dennis, Rouen, Bourges, Amiens a Remeší. Zástupci Trenčína 2026 budou v Brně čestným hostem na oslavě Dne nezávislosti Ukrajiny 24. 8. 2022 a na projektu Trenčín 2026 aktivně spolupracuje několik brněnských umělců a teoretiků (Kateřina Šedá, Roman Franc, Veronika Rút Fullerová). Se zástupci týmu Leeuwarden 2018 se navštěvujeme na pravidelné bázi a v červnu 2022 proběhlo v Leeuwardenu v rámci setkání EUROCITIES, věnovaného udržitelnosti titulu. Jednáme o spolupráci s Leedsem 2023 (britská varianta soutěže), Utrechtem, Chemnitz 2025, Oulu 2026 a z kandidátských měst s Amiens 2028, Malmö 2029, Kontrijkem 2030 a Arezzen 2030.
Účastnili jsme se otevření programů EHMK 2022 v Kaunasu a Esch-sur Alzette. S Kaunasem 2022 nás dále pojí zapojení Industry do projektu Modernism for the Future a jejich průvodce architekturou města inspirovaný Brněnským architektonickým manuálem a osobnost kurátora Ericha Weisse. Ten se v kaunasském projektu věnoval Bílému domu a spolupracuje s námi také na projektu Laboratoř Bílý dům (č. 10/Q11). Protože jdeme obecně cestou udržitelnosti, spolupracujeme a inspirujeme se i městy, která titul nezískala, byť na něj kandidovala. Konkrétně si vyměňujeme zkušenosti s českou Ostravou (2015) a slovenskou Nitrou (2026). Udržitelné plány jsou naší prioritou, a i pokud titul nezískáme, chceme naše vize (alespoň částečně) přetavit v realitu.
BRNO, STŘED EVROPY ZA BÝVALOU ŽELEZNOU OPONOU
S řadou bývalých i budoucích EHMK nás pojí dlouhodobá izolace od zemí EU za železnou oponou. Evropská témata byla tehdy zásadně odlišná pro východní a západní blok a např. téma ochrany životního prostředí v té době neexistovalo. Nyní se naopak potýkáme s podobnými komplexními transformačními výzvami současného demokratického světa na prahu 21. století, stejně jako Kaunas 2022, Temešvár 2023, Veszprém 2023, Tartu 2024, Chemnitz 2025, Nová Gorica 2025, Trenčín 2026 a Liepaja 2027.
Koncept kandidatury Brno s Tebou chce budovat důvěru mezi lidmi, důvěru obyvatel v místo, kde žijí, a tuto důvěru v rámci evropského prostoru posílíme prostřednictvím společných mezioborových kulturních projektů. Evropský rozměr a prostor pro spolupráci s dalšími EHMK partnery poskytují především projekty v kategorii programu Brno s sebou, konkrétně projekt Automat na přání: Brněnské výstaviště, jehož součástí jsou nové evropské instituce Brno Biennal Foundation a Středoevropský institut výstavnictví (č. 22/Q11). Se zástupci bývalých a budoucích EHMK budeme fungovat i na platformě v rámci projektu EHMK s tebou (č. 17/Q11).
BRNO, MOST MEZI VÝCHODEM, ZÁPADEM, SEVEREM A JIHEM
Brno leží na křižovatce evropských cest směřujících na všechny světové strany. Inspiraci hledá nejen u severněji a západně položených zemí, ale i u jihoevropských měst, která stejně jako Brno o titul usilují do budoucna. Malta 2031 i Bodø 2024 patří k městům, od kterých budeme čerpat zkušenosti s fundraisingem ze soukromých zdrojů. Partnery z Oulu 2026 zapojujeme do projektu Climate Stations (č. 18/Q11). Aveiro 2027 vyniká v novomediálních projektech a nabízí se příležitost pro rezidenční výměny a realizace projektů ve veřejném prostoru v rámci mezioborové platformy pro rezidence Pokoj s tebou (č. 15/Q11) ve spolupráci s Káznice Studios a FaVU VUT. Do programu Brno 2028 aktivně zapojíme švédské kolegy z Malmö 2029, připomeneme tak přímé vlakové spojení Brno hl. nádraží–Malmö Central, které bychom rádi v rámci letních měsíců roku 2028 obnovili. Spolupráci s Polskem v našem týmu rozvíjí zahraniční mentorka Dominika Sobolewska, umělkyně, kurátorka, proděkanka akademie výtvarných umění ve Wroclavi, členka týmu Wroclaw 2016. V Brně bude rozvíjet projekty v oblasti empatického designu pod hlavičkou Středoevropského institutu výstavnictví, kde bude také rozvíjet své zkušenosti ze spolupráce na Expo 2015 v Miláně. Společně s kulturními institucemi Vratislavi (WRO Art Center, Eklektik Art, Think, Food Think Tank), architekty, produktovými designéry a místní komunitou navrhuje pro Brno zefektivnění interdisciplinárního procesu designu, použití filozofických východisek, komunikačních strategií a nových technologií za účelem generování inovativních řešení, které následně vytvářejí udržitelné sociální vztahy. Rok 2030 bude ve znamení Belgie a člen programové rady z Kontrijk 2030 bude, stejně jako zástupci programových týmů dalších EHMK, zapojen do přípravy Osudových setkání (č. 23/Q11).
BRATRSKÁ FRANCIE
FRANCOUZSKÁ KANDIDÁTSKÁ MĚSTA EHMK 2028
Vazby na Francii má Brno historicky silné a aktivní, na což navázalo otevření mostu hraběte de Souches v La Rochelle na jaře 2022 za účasti zástupců města Brna. V rámci příprav česko-francouzských EHMK projektů se konalo několik schůzek s francouzskými kandidáty a v září 2022 proběhne námi iniciovaný matchmakingový česko-francouzský event v Českém centru v Paříži v rámci Dnů Evropského kulturního dědictví. Spolu s vybranými francouzskými EHMK kandidáty jsme zapojeni do projektu vzniku mezinárodní interdisciplinární laboratoře nerůstu pro oblast tance a performativního umění s přesahy do sociologie, ekonomie, vzdělávání, urbánního rozvoje a péče o fyzické i duševní zdraví s názvem Respons-able Move. Ten zastřešuje česko-francouzský kolektiv umělců tYhle. V rurálních regionech ve Francii a na Azzorech s partnery rozvíjíme projekt Balance (č. 24/Q11).